O mikroregionu

O mikroregionu

Místní úřad

Hutni osada 14
664 84, Zastavka
Tel.: +420 546 429 048
Fax: +420 546 429 048
E-mail: manazer@mikroregionkahan.cz
Web: www.mikroregionkahan.cz

Správní výbor “Mikroregionu Kahan dso”

Předseda Správního výboru:
RNDr. Petr Pospíšil

Místopředseda Správního výboru:
Vratislav Široký

Člen Správního výboru:
Mgr. Jaroslav Světlík

Projektový manažer Mikroregionu Kahan dso:
Ing. Jaroslav Bohanes

Historie a současnost

Určitě Vás překvapí, že se nedaleko Brna rozprostírá mikroregion s bohatou hornickou historií. Neváhejte a objevte zdejší zajímavé památky, upravené obce, lesy s potůčky i klidná místa s širokými výhledy do kraje.

Mikroregion Kahan vznikl v roce 2000 jako svazek obcí Babice u Rosic, Lukovany, Příbram na Moravě, Vysoké Popovice, Zakřany, Zastávka a Zbýšov. V roce 2008 se rozšířil o obce Kratochvilka, Újezd u Rosic, Tetčice, Říčany, městys Ostrovačice a město Rosice.
Jak již jeho název napovídá, hornická činnost výrazně ovlivnila život zdejších obyvatel. Do zastavení těžby v roce 1992 se zde rozkládal rosicko-oslavanský uhelný revír. Patřil sice k nejmenším v České republice, zato černé uhlí bylo nejkvalitnější. Slávu hornictví dnes připomínají areály zaniklých dolů, haldy, zachovalé těžní věže bývalých dolů Simson a Jindřich II, expozice Muzea průmyslových železnic ve Zbýšově a expozice hornictví v Oslavanech.

Bohatou historii obcí můžete objevovat prostřednictvím řady kostelů, kaplí a křížů, připomínajících události radostné ale i tragické. Pro milovníky sportu jsou otevřeny brány tenisových kurtů, fotbalových hřišť nebo koupališť. Návštěvníky potěší kvalitní síť značených pěších i cyklistických tras s propojením na Brno a Oslavany. Místní lesy lákají každoročně houbaře, moderní koupaliště s tobogánem ve Zbýšově nadchne především rodiny s dětmi. Za návštěvu stojí také tradiční hodové slavnosti, letní Neckyáda či některá z vyhlášených sportovních akcí.

Významné památky

Kostel sv. Václava v Lukovanech
K nejstarším památkám mikroregionu patří tento románský kostel z 11. století, jehož cibulovitá věž skrývá zvon o váze 89 kg.
Kaple sv. Floriána a Panny Marie v Příbrami n/M.
Netradiční tvar kaple z roku 1999 znázorňuje podobu archy Noemovy.
Těžní věž dolu Simson ve Zbýšově
Konstrukce těžní věže pochází z roku 1902 a je zařazena mezi technické památky ČR. Bohužel v současné době není přístupná veřejnosti.
Těžní věž Dolu Jindřich II ve Zbýšově
– pozůstatek po nejhlubším dole na černé uhlí ve střední Evropě (až 1550 m), který byl uzavřen v roce 1991.
Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově
Prezentuje ojedinělou expozici úzkokolejných lokomotiv a vagónů a pořádá příležitostné jízdy po železnici Zastávka-Zbýšov (www.mpz.cz)Soubory ke stažení

Stáhnout soubor

Průvodce
Průvodce pro Mikroregion Kahan k vytištění

Stáhnout soubor

Historie
Historie hornictví v Mikroregionu Kahan

Stáhnout soubor

Tablo
Grafické tablo MR Kahan