Vysoké Popovice

Vysoké Popovice

Místní úřad

Vysoké Popovice 35
664 84, Zastávka u Brna
Tel.: +420 546 450 201
Fax: +420 546 450 201
E-mail: obec@vysoke-popovice.cz
Web: www.vysoke-popovice.cz

Historie a současnost

Na místě obce původně stávala jen tvrz se statkem pánů z Popovic, zmiňovaná již v roce 1228. V jejich majetku zůstala osada až do začátku 15. století, kdy přešla do vlastnictví Jana z Lomnice. Zemanská tvrz byla v době tažení Matyáše proti králi Jiříkovi z Poděbrad vypálena a již nikdy nedošlo k její obnově. Od roku 1482 se Popovice staly trvalou součástí rosického panství. Stará obecní pečeť z roku 1749 nese nápis „Popowiz“ s radlicí mezi dvěma květy. Novější pečeť, tentokrát bez data, obsahuje obraz sv. Jana Nepomuckého a nápis „Popoviz“.

Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel bývalo zemědělství. V důsledku objevení ložisek černého uhlí koncem 18. století v rosicko-oslavanském revíru se počet obyvatel prudce zvýšil. Většina nalezla práci v dolech a hutích v nedaleké Zastávce nebo Zbýšově. Dnes v obci žije přes 620 obyvatel, je hojně využívána jako výchozí bod pro turistické trasy a okolní lesy navštěvují houbaři z blízkého i dalekého okolí.

Velký význam pro obec mělo zbudování železnice na trati Zastávka u Brna
 – Okříšky (1855-1885), i když tehdejší představení obce podali proti stavbě dráhy ostrý protest a nesouhlasili s vybudováním nádraží v Popovicích. Hlavním důvodem byla pravděpodobně obava ze ztráty výdělku při formančení, kterému se zde dobře dařilo.

Významné památky

Kostel sv. Jana Křtitele
Původně románský farní kostel byl do dnešní podoby přestavěn v roce 1882. Na místo dřívější dřevěné vížky, která shořela při požáru, byla dostavěna nynější věž kamenná věž . Kostel má tři oltáře v románském slohu, hlavní oltář sv. Jana Křtitele pochází z roku 1890. Na věži odbíjí čas tři zvony, největší z nich, zvon sv. Jan z roku 1886, váží úctyhodných 506 kg. Ke kostelu patří budova fary z 18. století.
Budova obecního úřadu
Jedná se o původní budovu staré školy z roku 1831, která byla po roce 1945 přizpůsobena potřebám obecního úřadu. Dnes zde sídlí také pošta.


Sportovní zařízení

SK Vysoké Popovice
Vysoké Popovice 93
Popovice 73
Tel.: +420 603 747 214

Tradiční akce

Červen
• tenisový turnaj Vysoké Popovice OPEN
• Předpouťová zábava na svátek sv. Jana Křtitele

Říjen
• Velkopopovické hody

Listopad
• lampionový průvod pro děti na sv. Martina

Soubory ke stažení

Stáhnout soubor

Průvodce
Průvodce pro Vysoké Popovice k vytištění