Zdejší symboly od zdejších tvůrců. Mikroregion Kahan představuje první unikátní suvenýr

Hrníček, tužka, vizitka s logem... to najdete v každém "íčku". Návštěvníky Kahanu ale čeká suvenýr unikátní, s příběhem, jak je teď módní říkat. Jde o sadu na takzvané pískování. Kreativní tvoření pro všechny generace ukazuje symboly oblasti a vytvořila jej místní firma. To je trend, kterým se Kahan chce v tvorbě originálních suvenýrů řídit.

kahan sada 1

Takzvané pískování je něco jako místní fenomén, zatímco ve zbytku republiky je znají spíše nadšenci, v Kahanu se s ním setkal kde kdo. Je to samozřejmě kvůli tomu, že v Babicích u Brna sídlí tvůrci této kreativní metody – společnost Mandaly pro děti.

Grafička Jitka a výtvarník Adrian Martinkovičovi vyslyšeli přání mikroregionu, navrhli a poté namalovali pět motivů, které oblast víc než jasně charakterizují. "Společně jsme vybrali těžní věž dolu Simson, která zastupuje někdejší hornickou historii. Nesmí chybět Helenka z Pohádky máje, je inspirovaná sochou, kterou najdou návštěvníci kousek za Ostrovačicemi. Největší město oblasti, Rosice, symbolizuje zdejší "maják", tedy Kaple Nejsvětější Trojice. Parní mašinku najdou zájemci v Muzeu průmyslových železnic. Nejjednodušším obrázkem je rak a ten patří do Říčan, protože místním se říká kvůli obrácené sakristii ve zdejším kostele rakaři," popisuje výběr Petr Pospíšil, předseda Mikroregionu Kahan.

Místní si tak mohou podle svých představ pomocí barevného písku "vymalovat" svá oblíbená místa, turisté si odvezou netradiční památku na svoje cestování oblastí.

Jak tedy pískování vypadá? Odloupnete část ze šablony, odhalí se přilnavá vrstva, vezmete velmi jemný nabarvený písek a nasypete jej na dané místo. Podle složitosti a velikosti může cesta ke konečnému různobarevnému obrázku trvat několik minut, ale hračičky se zabaví i několik hodin. Více se dozvíte v povídání s Martinkovičovými. "Právě při něm nápad na pískovací sadu určenou přímo pro Kahan přišel. Je to něco úplně jiného a doufáme, že turisty hra s barevným pískem a zdejšími symboly zaujme," dodává Halka Horká, která řeší web, sociální sítě a propagaci.

kahan fotonavod trojice

Jako první se k pískovacím sadám dostaly děti, které soutěžily v jarním klání o nejhezčí obrázek permoníka a Helenky. Teď už jsou sety, které obsahují pět šablon a osm barevných písků, k dostání v KIC Rosice, RIC Zastávka, MKC Zbýšov, na rosickém zámku a v Muzeu průmyslových železnic. Budou k dispozici i na těžní věži Simson ve Zbýšově v době, kdy bude otevřena.

Vypískované 1 o

Jak je pískování zábavné, poznají návštěvníci 20. 6. ve speciální dílničce při Modelářském dnu Muzea průmyslových železnic, o týden později je mohou otestovat při Zastávecké pouti. Workshop i s povídáním o vzniku netradičního tvoření se chystá na začátek září v Zastávce.

Další ze série netradičních suvenýrů, které vycházejí z práce místních tvůrců, už se chystá a připraven bude na zářijové Hornické slavnosti.

Vypískované 2 o

volný čas, obecné info, zajímavosti

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  IČO: 71214038
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  projekty, administrativní záležitosti
  +420 602 126 391; Lenka Blažejovská

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě, soutěže
  S párou za horníky
  +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso