Advent jinak. Ve Vysokých Popovicích ulice rozzáří živý adventní kalendář doprovázený hrou

Adventní kalendář

Vytáhnout své sousedy ven, pobavit je, rozdmýchat alespoň společenský hovor, když se společenským životem je to v tuto dobu varchlaté. Vysoké Popovice se rozhodly vytvořit živý adventní kalendář.

Text: Halka Horká

1. prosince se v jednom domě ve Vysokých Popovicích rozsvítí číslice 1, o den později jiný s číslicí 2 a takto to půjde až do Štědrého dne. Kromě toho, že se postupně odpočítají dny do příchodu samotných Vánoc a zkrášlí ulice, tak svítící číslice nabídnou „pouliční bojovku“. Obec se rozhodla, že lidem připraví živý adventní kalendář.

„S nápadem přišla jedna z místních maminek, a to krátce po dvou podzimních akcích, které proběhly v režimu „covidového provizoria“. Jednalo se o online soutěž v halloweenské výzdobě nahrazující lampionový průvod, a dále o regionální akci - Světýlkový průvod jinak. A jelikož letos bohužel přijdeme i o rozsvěcování vánočního stromu, které se u nás těší velké oblibě, rozhodli jsme pokusit se zapojit obyvatele naší obce do dalšího netradičního projektu – adventní hry, chcete-li živého adventního kalendáře,“ vysvětluje starostka Vysokých Popovic Petra Hanáková.

Advent okno m

Dámy pomocí obecního Facebooku, rozhlasu a webu oslovily občany a rekrutovaly 24 dobrovolníků, v jejichž domě se kus kalendáře bude nacházet. Ti teď dle svých možností a nápadů vytvářejí jednotlivé svítící číslice. „Pro tyto účastníky je hrou už jen proces samotné tvorby. Co víme, dochází nejdříve k bouřlivým diskusím, a následně se při ztvárnění číslice baví celá rodina. Nápadům se meze nekladou, rodiny se semknou a společně vytvoří svůj vlastní originál,“ popisuje starostka.

Druhá fáze hry je už určena všem. Stačí si stáhnout nebo vyzvednout hrací kartu, najít všech 24 číslic, přidělit k nim stanoviště, tedy číslo popisné domu, kde je číslo umístěno, a do 28. prosince do 11. hodiny poslat na obecní úřad. Bude se hlasovat také o nejpovedenější svítící dílko. Číslice budou svítit do pozdního večera 27. prosince.

„Hráči samotní budou mít cíl pro procházky v dlouhých zimních dnech a večerech, připomenou si kde kdo bydlí, a ztvárnění číslic se jistě stane tématem mnoha společenských hovorů. A o to vše tu jde. Nesedět doma, hýbat se a bavit se,“ zdůrazňuje Petra Hanáková.

Věří, že hra zabaví všechny věkové skupiny a že se do ní zapojí co nejvíc hráčů. „Ze všech doručených herních karet vylosujeme v pravé poledne 28. prosince 3 výherce, které obdarujeme šumivým vínem pro nastávající oslavu příchodu, doufejme veselejšího, společenštějšího a normálnějšího nového roku,“ přeje si starostka Vysokých Popovic.

Advent domek m

Foto: Pixabay

obecné info, zajímavosti

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  IČO: 71214038
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  projekty, administrativní záležitosti
  +420 602 126 391; Lenka Blažejovská

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě, soutěže
  S párou za horníky
  +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso