Rak´n´roll Fest láká na Ivana Hlase. Kapely s místními muzikanty jsou ale pořád základem

Letos je program říčanského hudebního festivalu jemnější, hlavní hvězda Ivan Hlas Trio je toho důkazem. Stále platí, že jde o multižánrovou a mezigenerační záležitost, kterou Říčanští dělají hlavně pro Říčanské. Ale 28. srpna zvou samozřejmě i všechny zájemce z okolí a je na co. Devět interpretů či kapel na pódiu doprovodí moderátorka Adéla Elbel, chystají se kytarové a ukulelové dílny, program pro děti... a možná přijde i Uve Filtr z Německa. :) Jednotlivé interprety i přípravy velké akce komentuje spolupřadatel Gustav Zlatý.

IvanHlasTrio 2021

Text: Halka Horká, foto: archiv Rak´n´roll Fest a účinkujících

Praktické informace o festivalu ZDE

Rak´n´roll Fest má před sebou třetí ročník. Je koncepce stále stejná?

Trošku se nám mění, protože lidé by asi potřetí na čistě místní kapely nedošli v tak velkém množství jako v předešlých dvou ročnících. Ale také stále trvá, protože představit zpěváky a muzikanty svázané s Říčany a blízkým okolí zůstává. Přece jen jsme chtěli pozvat hvězdu velké velikosti a povedlo se nám to v osobě skvělého Ivana Hlase a jeho virtuózních spoluhráčů Olina Nejezchleby a Norbiho Kovácse. No a pak jsme jako moderátorku pozvali "Ritch Bitch", stand-up komičku Adélu Elbel.

Při pohledu na program se zdá, že konkrétně oproti loňsku, kdy to byl nářez skoro od začátku do konce, jste zjemněli.

Trošku ano, zejména právě Ivan Hlas Trio nebo folkovější Ivo Cicvárek se svou skupinou Velký svět to hodně zjemní. Ale nářez bude, s Divou Bárou nebo Worn Out Jacket to ani jinak nejde.

Okomentujme si jednotlivé interprety, prosím. A proč padla volba právě na ně?

 • Ivan Hlas Trio (foto nahoře)

"Zaprvé mám Ivana Hlase moc rád, zadruhé s ním a jeho týmem je skvělá domluva, zatřetí splňuje navíc naši představu jemnějšího interpteta. Ivan Hlas a cellista Olin Nejezchleba jsou prostě legendy a Norbi Kovács je naprosto úžasný kytarista. Já myslím, že se máme na co těšit, Hlasovy písničky v komorní úpravě jsou fantastické."

 •  Ivo Cicvárek a Velký svět + Martina Trchová

IvoCicvarek a kapela2

"To už je hodně folková záležitost. Na bicí s ním hraje můj kamarád Radim Grünwald a ten mi zavolal, že by si rádi na Rakfestu zahráli. Měl jsem z toho opravdu radost, protože jsou to všichni úžasní muzikanti, kteří ve folkovém světě už něco znamenají. No a napadlo mě, že by s nimi moha vystoupit i Martina Trchová, která jim hostuje na posledním CD. Mimo jiné je to autorka grafiky našeho festu a taky držitelka Ceny Anděl, takže zpívat opravdu umí. A Martina – kromě společných duetů, vystřihne pár svých folkjazzových písniček." 

 • Adéla Elbel

03 adela elbel

"Necháme se překvapit, jak přisprostlá kavárenská měšťačka rozčeří klidné vesnické vody. (smích) To je velká neznámá, vlastně nevíme, co nás s touto vichřicí čeká, ale moc se na to těšíme. Kromě moderování má v programu dva stand-upy. Bude to prostě velká jízda a legrace. Adélu mi doporučila moje kamarádka z Brna, která byla na obou minulých ročnících a zná se s ní z dětsvtí. Tak jsme do toho šli i proto, že se nám líbí, co a jak dělá, jaké má názory. Trocha kontroverze nikdy neuškodí." 

 • Worn Out Jacket

WornOut 2021

"To je naše srdcovka. Splňují – a také Míša Dudová - přesně to, co jsme chtěli. Objevit mlaďochy, kteří výborně a zajímavě hrají, a dát jim možnost velkého pódia a odpálit je dál do hudebního světa. Konkrétně u této partičky, která začínala na zastáveckém gymplu, snad RakFest pomohl. Už si vyzkoušeli různé soutěže, mají za sebou nové zkušenosti, jsem zvědavý, kam se za rok zase posunuli, navíc se rozutekli po různých vysokých školách, uvidíme... No a v neposlední řadě na ně chodí hezké holky, tak to rockovému festivalu může jen pomoci. (smích) 

 • Divá Bára

Divá Bára 2021

"S Worn Out Jacket jediní, kteří projdou všechny tři ročníky. Kytarista Milan je Říčaňák, ale hlavně jsou moc šikovní. Poprvé tu hráli jako Awake a zpívali anglicky, o rok později s češtinou už jako Divá Bára. Chodí na ně spousta lidí, dovedou to rozpálit jako blázen, takže nám svým pravověrným rock´n´rollem program uzavřou. Strašně do toho začali šlapat, hrají na festivalech, točí klipy, nahrávají nové věci..." 

 • Rapela

Rapela 2021

"To je veliký big band s dechovou sekcí a dvěma zpěvačkami, na pódiu je jich opravu plno. A hrají slowjazzové věci, Ellu Fitzgerald... Ale pouští se občas do moderny a latiny, takže prý mají Rickyho Martina. A znělka Profesionálů v jejich podání je prostě pecka. Mají výborné aranže. A jejich basák Petr Stehlík je samozřejmě z Říčan. Loni nám na rakFestu taky dělal timemanaging, hlídal kapely, aby včas na pódium naskočily a pak zase slezly. Moc nám pomohl a pomáhá." 

 • Destilát

Destilát 2021

"Tak tady říčanskou podmínku splňují komplet všichni. Jedná se o nekompromisní agropunk a kluci to berou hodně vážně. Písně Vemena nebo Marečkinda už se pomalu dostávají do povědomí Říčaňáků a když se k nim přidá Uve Filtr z Německa, snad se lidi pobaví. My jsme je nasadili na začátek programu, protože na ně přijdou davy! (smích) Víc bychom nechtěli prozrazovat, jen to, že Destilát je velká sranda a Těžkej Pokondr nebo Lou Fanánek Hagen mají velkého konkurenta – poz. red. 

 • Michaela Dudová

MDudova 2021

"Loni mě Míša svým hlasem naprosto uchvátila a dali jsme jí letos větší prostor. Jsem moc zvědavý, kam se posunula. Minule to bylo myslím její první veřejné vystoupení na velkém pódiu, navíc velmi emotivní, kdy vzpomínala na svého říčanského dědečka, který ji k muzice přivedl. Tentokrát přijede se sestrou, která ji bude doprovázet na bicí. " 

 • Terezie Čertková

"Vystudovaná pěvkyně z říčanské hudební rodiny, mnoho lidí ji zde zná. Píše své písně, které jsou spíše folkové a hodně niterné, doprovází se na klavír. Bude to vůbec první vystoupení před veřejností s těmito skladbami. Na Rakfestu ji doprovodí na kytaru Ondřej Sedlák.

Festival si dává za úkol objevovat místní talenty, to tedy evidentně trvá.

Ano, o to se hlavně snažíme. A jsme rádi, že jsme pomohli vytáhnout právě Míšu Dudovou nebo kluky z Worn Out Jacket. Těšíme se na další, pátráme po nich...

Když jste si prohlížel obecenstvo, bylo víc Říčanských nebo přespolních?

Určitě Říčaňáků a to je moc dobře. Protože my to s panem starostou, který se nechal do festivalu uvrtat a pomáhá za obec neuvěřitelně, také tak chceme. Rak´n´roll Fest je hlavně na bázi Říčanští Říčanským. Ale samozřejmě jsme rádi za každého, kdo se přijede podívat z okolí. Úžasné občerstvení opět zařídí místní Martin Rolínek, zvuk je v rukou místních kluků Polanských z Manager team, většina vystupujících je aspoň trochu místních a právě Říčanští pak uvidí, že jejich sousedi nebo lidi, které znají, něco umějí.

Taky RakFest koncipujete jako fesťák pro celou rodinu.

Moc bych chtěl, aby se přišli podívat na svoje známé a rodinné příslušníky i senioři. Aby s sebou vzali vnoučata. Můj plán je udělat festival mezi žánry a generacemi. Třeba v místním rozhlase je lákáme stylem "přijďte si na stará kolena vyzkoušet hru na elektrickou kytaru". (smích) K tomu je na odpoledne a podvečer připravený opravdu jemnější program.

Hra na kytaru nebo ukulele je součástí workshopů, které jste úspěšně zavedli loni. Co všechno návštěvníci zažijí mimo pódiový program?

Milan Čapoun z Divé Báry se pustí se zájemci do základů hraní na elektrickou kytaru, Pavlína Vargová představí ukulele. Pak tu bude Music City s kachony a ukulele, aby si nejen děti mohli zkoušet rytmus a hru. Postavíme zde také týpí, v němž Eva Borecká uspořádá indiánskou knihovnu pro děti. Mám takovou naivní představu, že když mládeži nabídneme kvalitní muziku, letos i čtení a tvoření, že je tak nějak můžeme kultivovat... Takže dílny vznikly proto, že pokud po RakFestu chytnou dvě tři namotivovaná děcka kytaru nebo jakýkoliv jiný nástroj a začnou hrát, splním si jakýsi svůj sen... A to stejné s indiánskou knihovničkou. Eva s nimi bude číst, malovat, vytvářet knížku a ilustrace k ní, vytvářet kartičky do knihovny a pokud jich pár najde cestu do velké knihovny, byla by to skvělá zpráva.

Říčany normal 11

Říčanské multifunkční hřiště Marečkova louka, místně zvaná Marečkinda, byla asi jasná volba?

Určitě, to je skvělé místo. Jen to tentokrát trošku přeskládáme. Pódium zůstane u hlavní budovy, ale prostor vyhrazený k sezení posuneme blíž k němu. Stejně tak dáme lavičky na plac před pódiem, ty loni chyběly. Když stojíte od dvanácti, prostě časem síly dojdou a potřebujete si sednout. A tak šli diváci na lavky moc daleko, taky už třeba zůstali a ztratili kontakt s děním. Já teda věřím, že Adéla Elbel je udrží pod pódiem. (smích)

Je zajímavé, že oficiálním spolupořadatelem (nikoliv vlažným podporovatelem) rockového festivalu je samotná obec.

No, bez toho by určitě RakFest nebyl. Já jsem takový kreativní, řekněme, ale starosta Jan Studený je ten dotahovač konkrétních technických věcí. Od pomoci s umístěním, přes profi pódium, po cenu, která může být velmi lidová a pro děti zadarmo. Pak může přijít opravdu každý, hlavně místní, a to je cíl. Bez něj bych to nedělal.

Jaký je početní ideál?

Tak do těch osmi set návštěvníků, aby to areál zvládl ve zdraví a všichni si to užili.

V době covidu se dost špatně plánuje, kdy jste začali připravovat naplno?

No, já jsem plánoval naplno od listopadu. Volal, rozesílal nabídky... ale v těžké coroně se fakt blbě plánuje, vše bylo předslíbeno s tím, že se uvidí. No a výsledek uvidíme 28. 8. na Marečkindě.

RakFest Line up 2021

volný čas, obecné info

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  IČO: 71214038
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  projekty, administrativní záležitosti
  +420 777144 471; Lenka Blažejovská

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě, soutěže
  S párou za horníky, Snídaně s Kahanem
  +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso

Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Google Analytics
Marketingové nástroje pro Google Analytics
Přijmout
Odmítnout
Facebook
Marketingové nástroje pro Facebook
Přijmout
Odmítnout
Ostatní
Ostatní
Přijmout
Odmítnout