Rozpůlená zastávecká pouť s kapličkou v hlavní roli

Netradičně dvoudenní bude letos pouť v Zastávce u Brna. Po dvou letech také bude přístupná kaple sv. Jana Křtitele.

V sobotu decentně, v neděli rozverně. Zastávecká pouť se letos vzhledem k výjimečné situaci rozdělila na dva dny.

Sobotní odpoledne je plně věnované opravené kapličce sv. Jana Křtitele. „V 16 hodin v RIC zahájíme výstavu historických i současných fotografií nazvanou Příběh kaple a následovně bude možná prohlídka tohoto opraveného zastáveckého svatostánku,“ popsala Jarmila Helsnerová, vedoucí Regionálního informačního centra v Zastávce.

Vernisáž Příběh kaple

Kaple je přístupná po dvou letech. Duchovní spásu nabízí od roku 1911. Dříve zde byla chalupa, pak takzvaný cechhaus, cechovna, kde se scházeli horníci před sfáráním do dolu Julius, hlásili se důlnímu dozorci a vyslechli si denní rozkazy. Před odchodem na šichtu se modlili u malého oltáře. Později zde byla prodejna pro horníky. Pak budovu odkoupila obec, přestavěla ji a nechala vysvětit. Za první republiky se kolem ní trošku bojovalo mezi obcí a církvemi, ale v roce 1929 nakonec skončila v rukou církve římskokatolické a znovuvysvěcení se uskutečnilo 26. 6. 1931. Od jara letošního roku opět patří obci Zastávka.

Kaplička, kterou najdete hned u hlavní silnice pod zastáveckým lesoparkem, se stane místem nedělní mše svaté. Začíná v 9 hodin a celebruje ji farář Jan Klíma z rosické farnosti.

A pak už je čas i na zábavu. Stačí se přesunout hned na prostranství naproti kapli na pouťový jarmark. „Své zboží přijedou nabídnout tři desítky řemeslníků a dalších prodejců. K dispozici budou klasické košíky, keramika, přírodní kosmetika, jídlo, pití, koření či cukrová vata a perník,“ vypočítává Helsnerová.

Prostranství před RIC se přemění v dětskou zónu – nabídne svatojánskou bylinkovou dílnu, pouťové dobroty. Nejen děti si vyzkoušejí metodu pískování barevným pískem, k dispozici budou i motivy vytvořené přímo pro Mikroregion Kahan. „Od 11 hodin zahraje divadlo Kamarádi představení Pohádková školka – zábavné pohádkové leporelo, ve kterém se děti stanou žáky pohádkové školky a společně si zazpívají řadu písniček,“ popisuje šéfka RIC. Přímo v infocentru bude možné navštívit prodejní výstavu obrazů Soni Palečkové a Renaty Puškarové, dvou výtvarnic s blízkým vztahem k Zastávce a již zmiňovanou výstavu Příběh kaple. Od 2. 7. je vystřídá „železniční“ expozice Z Vídně na sever.

„Po oba dva pouťvé dny se mohou malí i velcí zapojit do putovací hry Hravá cesta Zastávkou, kterou pro tuto příležitost připravil Dům dětí a mládeže Zastávka. Jde o hru s deseti zastaveními a úkoly,“ uvedla Kateřina Havlová z RIC. Všichni, kteří správně vyplní tajenku si mohou vyzvednout drobnou sladkou odměnu a pouťovou růži v neděli ve stánku DDM Zastávka před RIC nebo následně v pondělí v infocentru.

Hra Zastavka

volný čas

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  IČO: 71214038
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  projekty, administrativní záležitosti
  +420 602 126 391; Lenka Blažejovská

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě, soutěže
  S párou za horníky
  +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso